Klasa 5a w Sądzie Rejonowym

13 kwietnia klasa 5a udała się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Limanowej.

Po przejściu przez bramkę do wykrywania metalu i sprawdzeniu przez ochronę zostaliśmy przywitani przez panią sędzię Magdalenę Gryboś, która oprowadziła nas po sądzie. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. niebieski pokój z lustrem weneckim, salę rozpraw czy areszt. Poznaliśmy tajniki funkcjonowania sądu i rolę jaką odgrywa prawo w życiu każdego z nas. Każdy z uczniów mógł przymierzyć togę sędziowską oraz łańcuch z wizerunkiem orła. Spróbowaliśmy też swoich sił na sali rozpraw. Próbowaliśmy samodzielnie przeprowadzić sprawę nieletniego Baltazara Gąbki, który zniszczył drzwi kurnika 😉
Na koniec zostaliśmy zaproszeni na prawdziwą rozprawę karną. Przed rozprawą spotkał się z nami Sędzia, który orzekał w tej sprawie. Opowiedział czego będzie dotyczyła sprawa oraz jak będzie wyglądał jej przebieg. Uczniowie zadawali dużo pytań pokazując w ten sposób, że zainteresował ich temat. Kulisy pracy sądu zrobiły na nas duże wrażenie.

Przejdź do treści