„Lwiątko 2023”

Po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny „Lwiątko 2023”. Dwóch śmiałków, Mikołaj Szewczyk z kl. 8f i Jakub Kiełbasa z kl. 7a, zdobyło honorowy tytuł „taon”. Ta nazwa zapożyczona jest od nazwy cząstki elementarnej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – w kolejce czeka nagroda Nobla 🙂

Polsko-Ukraiński konkurs „Lwiątko” wzorowany jest na popularnym matematycznym „Kangurze”. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. Na pomysł, aby według zasad sprawdzonych w Kangurze zorganizować konkurs z fizyki, wpadli w 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie, nawiasem mówiąc, zajmujący się także organizacją Kangura na terenie Ukrainy. Nazwa „Lwiątko”, po ukraińsku „Levenja”, właśnie od Lwowa pochodzi.

Przejdź do treści