Z wizytą u pana Edmunda Cieczkiewicza

Czy sądecki dworzec kolejowy może być jednocześnie galerią sztuki? O tym fakcie przekonali się uczniowie klasy 5d, którzy pod opieką pani Renaty Polańskiej wybrali się na spotkanie z malarstwem Edmunda Cieczkiewicza. Obrazy malarza powróciły na teren dworca w grudniu 2014 roku po gruntownym remoncie obiektu. Ich rozłożenie odtworzono na podstawie historycznych zdjęć holu budynku. Obrazy Edmunda Cieczkiewicza przedstawiają pejzaże Beskidów, Pienin i Tatr, powstały specjalnie z myślą o nowosądeckim dworcu w latach 1910 – 1911.
Uczniowie zostali zapoznani nie tylko z postacią autora pejzaży zdobiących wnętrze dworca ale również z bardzo bogatą historią obiektu. Często można spotkać się z opinią, iż dworzec kolejowy jest europejską wizytówką naszego miasta. Spotkanie z postacią malarza zakończyliśmy wizytą w powstałym w 1896 roku parku zwanym kolejowym który prezentował się wyjątkowo pięknie w jesiennej kolorystyce …..

Przejdź do treści