Święto Niepodległości 🇵🇱

„Piękna jest nasza Ziemia. Przejrzysty nad nią błękit. Piękna jest nasza mowa. I pieśni i piosenki.”

10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, aby wspomnieć historię naszego kraju oraz podkreślić miłość do ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie! 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat historii Polski. Zanim jednak nadszedł upragniony dla Polaków dzień odzyskania niepodległości, nasz kraj znajdował się przez 123 lata pod zaborami, ale Polacy nie poddawali się i wytrwale walczyli o wolność. Spełniły się nadzieje i marzenia Polaków, ponieważ 11 listopada 1918 roku – na mapie znów pojawiło się samodzielne państwo polskie.

W czasie, gdy państwo polskie przestało istnieć, naród polski żył jednak nadal. Polacy szczególnie silnie odczuwali miłość do utraconej ojczyzny. Wyrazistym manifestem patriotyzmu były hymny i pieśni patriotyczne, które charakteryzowały się z jednej strony bojowym charakterem, z drugiej zaś podniosłym, dostojnym nastrojem melodii. Tekst wyrażał miłość do Polski i zagrzewał do walki o jej niepodległość. Na apelu uczniowie mieli okazję poznać historię powstania tych pieśni oraz je wspólnie zaśpiewać.

Uroczystość przygotowały panie: Alicja Bochenek, Alicja Ćwik-Tomasik i Anna Guc. O oprawę plastyczną zadbała p. Renata Polańska. Solistów przygotowała p. Dorota Szymbara. Śpiew ćwiczyli z uczniami nauczyciele muzyki oraz wychowawcy klas.

Przejdź do treści