Śladami poległych bohaterów

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Nauczyciele historii 5 marca zorganizowali dla uczniów klas 8 wycieczkę śladami poległych bohaterów.

  • Pierwszy postój odbył się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, by uczcić pamięć uczniów Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, którzy tworzyli polskie podziemie niepodległościowe i w tym miejscu w 1946 r. wysadzili pomnik ,,Wdzięczności Armii Czerwonej”.
  • Drugim punktem był szpital w Nowym Sączu, a dokładnie miejsce, w którym znajduje się tablica upamiętniająca sądeczan – Żołnierzy Polski Podziemnej. To tu dokonano brawurowej akcji pod kryptonimem ,,S”.
  • Na koniec uczniowie odwiedzili cmentarz komunalny, gdzie znajduje się pomnik Partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, z których wywodziło się podziemie niepodległościowe na Sądecczyźnie po 1945r.
Przejdź do treści